BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Ağrı Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 5627 sayılı enerji kanunudur. Bu kanunla birlikte, bu tarihten itibaren yapılan bütün yeni binalarda, EKB yani Ağrı enerji kimlik belgesi çıkartılması zorunlu hale gelmiştir. Enerji Kimlik Belgesi Çalışmalarında, Yenilebilir Enerji Genel Müdürlüğü yetkili kurumdur. Binanızın elektrik, doğal gaz, su, havalandırma, ısı yalıtımı ve CO 2 gaz salımı gibi özelliklerine göre, bu belge çıkartılmaktadır. Binanınız bir nevi kimlik belgesi olan bu belge ile oturacağınız binaları çok daha iyi tanıyabileceksiniz. Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın ve benzeri beyaz eşyalarda uygulanan A+ veya B+ gibi enerji sınıflandırması, enerji kimlik belgesi çalışmaları ile binalarda uygulanmaya başlamıştır.

Ağrı Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Neden Gereklidir?

Ülke genelindeki enerji krizine çözüm olarak yürürlüğe giren bu uygulama ile birlikte, enerji tasarrufu büyük ölçüde gerçekleşmiş olacaktır. Dünya genelinde meydana gelen enerji krizi, ciddi önlemleri beraberinde getirmiştir. 5627 sayılı kanun ile zorunlu hale gelen bu belge, ruhsat alımında zorunlu olan belgelerdendir. A,B ve C sınıfına girmeyen, 2011 yılından sonra yapılan yeni binalara, ruhsat verilmemektedir. Eski binalarda, A,B,C,D,E,F ve G sınıfı uygulaması vardır. 1 Ocak 2020 tarihine kadar yapılması zorunlu hale getirilen Ağrı enerji kimlik belgesi çalışmaları, verimli enerji kullanımı konusunda ciddi çözümler sunmaktadır. Bina teknolojinin her geçen gün geliştiği günümüzde, 2005 yılından bu yana, ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir. Buna paralel olarak binaların enerji tüketiminde tasarruf sağlaması da, Ağrı enerji kimlik belgesi (EKB) ile mümkün hale gelmiştir.

Enerji krizi ile çıkan bu ciddi duruma karşı, köklü çözümlerin oluşturulması, gelecek nesillerin daha rahat yaşamasını sağlayacaktır. Nüfusun ve buna paralel olarak binaların artması ile her geçen gün enerji tüketimi, hızla artmaya devam etmektedir. Güneş enerjisi, hareket enerjisi ve rüzgar enerjisi, özel kanunlarla, serbest hale getirilmiştir. Elektrik üretiminde geniş bir serbestlik oluşturulmuştur. Bunun nedeni, enerji krizinin oluşmasını engellemektir. Nüfusun artması ve enerji ihtiyacının her yıl katlanması, her yıl yeni enerji kaynaklarının aranmasına neden olmaktadır. Ağrı enerji kimlik belgesi çalışmalarının başarıya ulaşması, bu sorunun çözümüne ciddi katkı sağlayacaktır. Bu nedenle, bu belge konusunda, vatandaşların bilinçlendirilmesi, önemli bir konudur.

Ağrı Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi İşlemlerinin Avantajları

Enerji tasarruf özelliğine sahip binalar, faturaların düşük gelmesini sağlayacaktır. Bu yönüyle, hem ülke ekonomisine, hem de binada oturan vatandaşların ekonomisine, katkı sağlayacaktır. Gelecek nesiller için, enerji tasarruflu beyaz eşyalar gibi, tasarruf özelliğine sahip olan binalar meydana getirilmiş olacaktır. Daha sonra oluşabilecek ciddi enerji krizine karşı, en etkili tedbirlerden biri,  Ağrı enerji kimlik belgesi çalışmalarıdır. Emlak piyasasında, enerji kimlik belgesi kategorisinde, A sınıfı bir bina, daha değerli olacaktır. Bu gün için, yalıtımı yapılmış bir bina, yalıtımı yapılmamış bir binaya göre daha pahalı olmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi çıkarılmış bir binanın, ne kadar tasarruf yaptığını çok iyi anlayabilirsiniz. Bu nedenle, satın alacağınız bir binanın enerji kimlik belgesi kategorisinde, A,B veya C sınıfı olması, önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

2011 yılından önce yapılan binalar, enerji kimlik belgesi kategorisinde, 'mevcut bina' olarak geçmektedir. Bu binalarda çıkarılan enerji kimlik belgeleri, ruhsat işlemlerine her hangi bir etkide bulunmamaktadır. Mevcut binalarda yapacağınız tasarruf çalışmaları, EKB sınıfının yükselmesine yardımcı olacaktır. Böylece, binanızın emlak değeri artacaktır.

Bu Belge Nasıl Alınır?

Binanızın enerji potansiyelini ölçmek için, Yenilebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından tayin edilen mühendisler, binanızda gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, bu belgeyi vermektedir. SMM belgesine sahip olan mühendisleri tayin eden Yenilebilir Enerji Genel Müdürlüğü, Enerji Bakanlığı'nın direktifleri ile hareket etmektedir. Firmamız, Ağrı enerji kimlik belgesi alım işlemlerinde profesyonel yöntemlerle hareket ederek, kısa zamanda bu belgeyi almanızı sağlayacaktır. Konusunda uzman personeli ile zaman kaybetmeden, enerji kimlik belgesi alım işlemlerini, kısa zamanda gerçekleştirmekteyiz.

Görevli mühendisler binanıza geldiği zaman, aydınlatma, havalandırma, ısınma, soğuma, kullanım suyu, sera gazı salınımı özellikleri, tek tek incelenmektedir. Bu belgede, sağ tarafta binanın resmi, sol tarafta binanın kimlik bilgileri ve binanın enerji ile ilgili bilgileri vardır. Sınıf bölümünde ise, mühendislerin incelemeleri doğrultusunda binanızın sınıfı belirlenmektedir. Bu belgenin alımında, kolay çözüm yöntemleri sunuyoruz.

AĞRI ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU

 

 

 

BİZDEN TEKLİF ALIN