BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Afyonkarahisar Enerji Kimlik Belgesi

1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren Enerji Kimlik Belgesi, tüm binaların enerjilerinin verimlilik seviyelerini ortaya koyan, binaların satış değeri ile tercih edilmesini etkileyen bir belgedir. Binalarda uygulanan Enerji Performansı Yönetmeliği gereğince bina alım satımlarında Tapu Müdürlüklerine gidildiğinde DASK belgesinin şart koşulduğu gibi 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi de zorunlu hale gelecektir.

Bu nedenle Afyonkarahisar enerji kimlik belgesi alınarak binaların satışı daha kolay yapılabilmektedir. Çünkü artık Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların satışı yapılamayacaktır. Binayı satın alan kişinin dışında kiralayan kişinin elektrik, su ve doğalgaz gibi abonelik işlemleri sırasında da artık Enerji Kimlik Belgesine bakılacaktır. DASK belgesi ile binanın depreme karşı dayanıklılığının ölçüldüğü gibi Afyonkarahisar enerji kimlik belgesi ile de binanın ısınmasından soğumasına kadar bütün verilerine kolayca ulaşılabilecektir. Binayı yeni alacak olan kişi bu belgeye bakarak bina ile ilgili bilgilere daha önce ulaşabilecek.

Afyonkarahisar Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Neden Gereklidir ?

Afyonkarahisar enerji kimlik belgesi, binalardaki enerji tüketim sınıfının belirlenerek enerji performansının gösterildiği bir rapordur. Binanın enerji pasaportu anlamına gelen Enerji Kimlik Belgesi, Enerji Performans Yönetmeliği gereği binanın giriş kısmında herkesin görebileceği bir yerde olmalıdır. Düzenlenen Afyonkarahisar enerji kimlik belgesi, düzenlenme tarihinden başlayarak 10 yıl geçerlidir. Bu 10 yıl sonunda hazırlanacak bir raporla, Enerji Kimlik Belgesi yeniden düzenlenecektir. Enerji Kimlik Belgesi binanın ısı kullanımı, yalıtım malzemesi ve teknik altyapı kalitesini göstermektedir ve bu belge olmadan binanın satış işlemleri yapılamayacağı için alınması zorunludur. Bu belge 2011 yılından önce ruhsatı alınan binalarda geçerlidir.

Enerji Kimlik Belgesinin alınması için mantolama ile yalıtım zorunluluğu yoktur. Bu uygulama ile binaların enerji verimlilik seviyesi belirlenecektir. Binanın karnesi sayılacak olan Afyonkarahisar enerji kimlik belgesi ile binaların satış değeri ve tüketicinin tercihleri değişecektir. Binayı alan kişi aldığı binanın enerji sınıfını önceden bilecek ve tercihini de buna göre belirleyecektir. A’dan G’ye kadar 7 ayrı sınıflandırma halinde olan enerji sınıfı bulunmaktadır ve yeni yapılan binaların en az C kategorisinde olması gerekir. Bu şart mevcut yapılar için geçerli değildir. Bu belge apartmanda bulunan daire veya konutlara verilmemektedir. Sadece binaya verilmektedir. Bina ile ilgili kişiye önceden bilgi verme imkânı olan Enerji Kimlik Belgesi, alıcılar için çok önemlidir.

Afyonkarahisar Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesinin Avantajları

Artık zorunlu hale gelen Afyonkarahisar enerji kimlik belgesi, hem alıcıya hem de satıcıya birçok avantaj sunmaktadır. Bu belge binalarda kullanılacak olan enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin bir şekilde ve verimli olarak kullanılmasını, enerji israfının önlenerek çevrenin korunması adına kullanılması gereken enerji tutarının belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Binanın sera gazı seviyesi, ısıtma – soğutma sistemlerinin verimi ve yalıtım özellikleri Enerji Kimlik Belgesi sayesinde öğrenilmektedir.

Yeni yapılan binalar için yapı kullanma izin belgesi ile ayrılmaz bir parça olan Enerji Kimlik Belgesinin bir örneği bina sahibinde, bir örneği bina yöneticisinde, bir örneği de yönetim kurulunda bulunmaktadır. Ayrıca bina girişinde herkesin görebileceği bir yere bu belgenin asılması gerekmektedir. Alınacak olan Afyonkarahisar enerji kimlik belgesi ile vergi indirimi sağlanarak binanın alım – satım işlemleri değerinin artması sağlanmaktadır. Ayrıca binalarda yapılacak olan ısıtma – soğutma harcamalarında % 50’ye kadar tasarruf sağlamaktadır. 50 metre kareden fazla olan binaların tamamı için Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunludur. 10 yıl geçerli olan belge, süresi bittikten sonra tekrar düzenlenerek yenilenir ve bir 10 yıl daha geçerli olur.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır ?

Enerji Kimlik Belgesi düzenlemek amacı ile yetki belgesini alan Afyonkarahisar enerji kimlik belgesi danışmanlık şirketimiz tarafından görevlendirilen elemanımız binaya gelerek inceleme yapar. Binanın yapım tarihi, konumu, yönü ve buna benzer bilgileri, binanın hangi malzemelerden yapıldığını, binanın yalıtım durumunu, dış cephe, mantolama ve ısıtma – soğutma sistemleri, sıcak su bilgileri, teknik bilgiler ve aydınlatma elemanlarının sayısı ve türü gibi bilgiler toplanır. Alınan bu bilgiler sonucunda Enerji Kimlik Belgesi uzmanımız binanın enerji performansına dair gerekli olan hesaplamaları yapar. Bu hesaplamalar sonrasında Enerji Kimlik Belgesini oluşturarak ilgili yerlere onaylatır. Enerji Kimlik Belgesinin binanın tamamı için alınması şarttır. Enerji kimlik belgesi, ihtiyacın değişeceği bir durum olduğunda 1 yıl içerisinde yine firmamız tarafından yenisi hazırlanarak onaylatılır.

AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU 


AFYONKARAHİSAR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

AFYONKARAHİSAR İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN