BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

EKB Başvuru Formu

Adana Enerji Kimlik Belgesi

Adana enerji kimlik belgesi, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında çıkarılan binalarda enerji ile enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını, enerji kullanım israfının önlenmesini ve çevrenin etkin bir şekilde korunmasını sağlamak için oluşturulan bir belgedir. Yeni binalar için yapı kullanma izni belgesi alırken Enerji Kimlik Belgesinin de birlikte alınması gerekir. Mevcut olan binalar ile inşaatı bitmeyen ve yapı kullanım izni alınmamış olan binalar için Enerji Verimliliği Kanunu tarihinden 1 Ocak 2020 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesinin alınması gerekir.

Enerji Kimlik Belgesi alındığı tarihten başlayarak 10 yıl boyunca geçerliliğini korur. 10 yılın sonunda Enerji Kimlik Belgesi yeniden düzenlenerek 10 yıl daha geçerli olacak şekilde düzenlenir. Adana enerji kimlik belgesi binanın tamamı için alınabildiği gibi her bağımsız bölüm ve farklı kullanım alanları için ayrı olarak alınabilir. Binaların satışı ve kiralanması işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesinin düzenlenmesi şarttır. Düzenlenen Enerji Kimlik Belgesi, binanın yıllık enerji ihtiyacı değiştiği zaman yönetmeliğe uygun olacak şekilde 1 yıl içinde yeniden düzenlenir.

Adana Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDEN GEREKLİDİR VE ÖNEMİ NEDİR?

Binanın enerji sınıfının belirlendiği Adana enerji kimlik belgesi her bina için alınması zorunlu bir belgedir. Bu belge sayesinde kullanılan yakıt, harcanan enerji ve doğaya yayılan sera gazı hesaplanmaktadır. Bu bilgilerle binanın doğa dostu olup olmadığı belirlenmektedir. Bu nedenle 01.01.2011 tarihinden itibaren bu belgenin alınması zorunlu hale gelmiştir. Enerji Kimlik Belgesi ile elde edilen bilgiler, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan veri tabanına yüklenir. Türkiye’nin her yerinden bu veri tabanına girilen bilgiler harcanan enerji miktarının hesaplanmasını sağlamaktadır. Binalara verilen Adana enerji kimlik belgesi binanın bir nevi karnesi gibidir. Bu belge sayesinde binayı alacak olan kişi daha almadan bina ile ilgili bütün bilgilere ulaşmış olur.

Bu sayede uygun olmayan binayı almayabilir. Bu anlamda enerji kimlik belgesi alıcılar için önemlidir. Satıcı için ise binalarına alınmış olan Enerji Kimlik Belgesi satış aşamasında binanın fiyatının artmasını sağlamaktadır. Enerji Kimlik Belgesi olmayan binayı kimse almak istemez. Çünkü binalarda Enerji Performans Yönetmeliği uygulandığı zaman binanın tüketilen enerji miktarı % 30 ile % 50 arasında azalmaktadır. Bu da hem ısınma ve elektrik faturalarının tutarının düşmesine hem de gereksiz enerji harcanmasının engellenmesine yardımcı olur. Türkiye’de enerjinin % 30 ile % 40’ı binalarda tüketilmektedir.

 Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİNİN AVANTAJLARI VE ÖZELLİKLERİ

Her bina için ayrı ayrı hazırlanan Adana enerji kimlik belgesi üzerinde bina ile ilgili bilgiler, binanın ısıtılması ve soğutulması sırasında harcanan enerji miktarı bilgileri ve tüketilen enerjinin yıllık miktarı gibi önemli bilgiler yer almaktadır. Bu bilgileri binanın yeni sahibi binaya girmeden öğrenebilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi, verildiği binanın enerji performansını göstermektedir ve beyaz eşyalarda sınıflama olduğu gibi A ile G harfleri arasında enerji sınıfı değerleri vardır. Bunlardan A sınıfı değerini alan bina verimli bina, G ise verimsiz binayı göstermektedir. Hazırlanan Adana enerji kimlik belgesi bina girişinde görülebilecek bir yere asılır. Bir bina olması gereken enerji ve yalıtım standartlarını sağladığında C enerji sınıfında yer alır.

Olması gerekenden daha iyi olduğunda A – B sınıfında yer alırken olması gerekenden daha kötü olduğunda D – E – F – G sınıfında yer alır. C sınıfı ise binanın kötü olduğunu göstermez. Gerekli olan azami standartları binanın sağladığını gösterir. Enerji Kimlik Belgesinin israfı önleme ve enerjinin etkin kullanımını sağlama gibi avantajları vardır. Bu sayede ekonomideki yük hafifletilerek çevrenin korunması sağlanır.

Adana enerji kimlik belgesi danışmanlık firması olarak her türlü binanızın Enerji Kimlik Belgesi alım sürecini sizin adınıza takip ediyoruz ve bu belgeyi almanızda yardımcı oluyoruz. Bu konuda gerekli eğitimi almış olan uzmanlarımız gelerek binanızı kontrol eder ve Enerji Kimlik Belgesi için gerekli olan bilgileri toplayarak ön bir belge hazırlar. Hazırlanan bu belgedeki bilgiler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşların web sitesinde ilgili yerlere yazılır. Bilgiler kontrol edildikten sonra bina hangi enerji sınıfına giriyorsa ona göre Enerji Kimlik Belgesi verilir. Verilen bu belge 10 yıl geçerli olur ve 10 yıl sonrasında yine firmamız uzmanları tarafından kontrolü yapılan belge yeniden düzenlenerek 10 yıllık geçeli olacak bir Enerji Kimlik Belgesi daha alınır. Firma olarak uygun fiyatlarla daima yanınızdayız.

ADANA ŞUBEMİZİN HARİTA KONUMU 

 

ADANA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

ADANA İLİ İÇERİSİNDE HİZMET VERDİĞİMİZ İLÇE HARİTASI

BİZDEN TEKLİF ALIN